Forum AWF Katowice Strona Główna

zadanie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum AWF Katowice Strona Główna -> Rytmika i taniec
Autor Wiadomość
Vi
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 12 Lut 2011
Posty: 59
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: K-ce
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:37, 14 Mar 2012    Temat postu: zadanie

to jest to co mamy na jutro (15.03) przygotować:

Taniec to:
-zespół zjawisk ruchowych będący transformacją ruchów naturalnych, powstający pod wpływem bodźców emocjonalnych, zazwyczaj skoordynowany z muzyką
-forma elementów ruchowych nosząca określoną nazwę (na przykład walc)
przejaw kultury związany z określonym środowiskiem i określoną funkcją (taniec towarzyski, taniec ludowy)
-utwór muzyczny skomponowany zasadniczo (lub choćby tylko formalnie) w celu wykonania tańca
-poruszanie się w rytm muzyki, zazwyczaj parami lub w grupie, albo w pojedynkę.

Metrum – obowiązujący w utworze muzycznym schemat, który określa wartość trwania nut, a także układ akcentów w obrębie taktu.

Takt - w muzyce jest najmniejszym odcinkiem tekstu muzycznego zawartego między dwiema kreskami, zwanymi kreskami taktowymi.

Fraza (z gr. phrásis - zwrot):
1. Jest to cząstka budowy formalnej utworu składająca się z dwóch lub kilku motywów tworzących zamkniętą myśl muzyczną i określoną całość wyrazową. Często zwana jest dwutaktem, ponieważ w klasycznej budowie formalnej składała się zwykle z dwóch taktów.
2. Jest to także odcinek utworu objęty często w piśmie nutowym łukiem frazowym (w muzyce instrumentalnej) lub znakami oddechu (w muzyce wokalnej).


Tańce narodowe:
Krakowiak -żywy, polski taniec ludowy z okolic Krakowa, zaliczany do polskich tańców narodowych, w metrum 2/4 i w charakterystycznym, synkopowanym rytmie. Nazwa tańca pochodzi z XVIII wieku i odnosiła się do grupy tańców posiadających własne lokalne nazwy: mijany, dreptany, ścigany, skalmierzak, przebiegany i in. Pod koniec XVIII wieku charakterystyczne synkopowane rytmy krakowiaka pojawiły się w muzyce symfonicznej, a na początku XIX w. taniec ten stał się popularny w muzyce scenicznej i instrumentalnej.
Polonez [fr. Polonaise – polski] nazywany pierwotnie chodzonym. Jest polskim tańcem dworskim, choć jego korzenie tkwią w muzyce ludowej. Cechy: Dostojny, raczej powolny, akcent naraz, metrum 3/4.
Mazur pochodzi z Mazowsza. Cechy: tempo szybkie, akcentowane podskoki, żywy, "siarczysty". Metrum 3/4, dużo rytmów punktowanych, akcenty często na słabych częściach taktów.
Oberek zwany też obertasem, najszybszy z tańców narodowych. Cechy: Bardzo szybki, w drobnych wartościach rytmicznych, wesoły, żywy, metrum 3/8. Akcenty podobne jak w mazurze.
Kujawiak pochodzi z Kujaw. Cechy: Powolny, metrum 3/4.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum AWF Katowice Strona Główna -> Rytmika i taniec Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin