Posty: 59

Skąd: K-ce
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:13, 15 Paź 2011    Temat postu: Przepisy siatkówka HELPERS

* BOISKO: 18x9m + strefa 3m z każdej strony (na światowych 5m), wolna przestrzeń min 7m w górę (na światowych 12,5m)/ linie grubości 5cm/ linia środkowa należy do obu zespołów/ Linia ataku- jej dalsza krawędź jest 3m od środkowej // Strefa ataku- ograniczona przez oś linii środkowej i dalszą krawędź linii ataku/ Strefa zagrywki- 9m szer, po obu stronach ograniczona „przedłużeniem”- 15cm linie dodatkowe w odl 20cm od głównych linii/ Strefa zmian- ogr przez obie linie ataku aż do stolika sekretarza/ Strefa zmian Libero- część wolnej strefy + przedł linii ataku i końcowej/ Pole rozgrzewki- 3x3m w obu rogach po stronie ławek za wolną str/ Pole kar-1x1m w strefie kontrolowanej przez komisję za przedł linii koncowej/ Siatka- 2,43 M, 2,24 k; szer 1m, dł 9,5-10m, wyk z kwadratowych oczek o boku 10cm, górna krawędź taśmy na siatce 7cm a dolna 5cm/ Antenki- 180cm dł, średnica 10mm, wystaje 80cm nad siatkę, traktowana jako część śiatki/ Słupki- 50-100cm za liniami bocznymi, 2,55m wys.
* PIŁKA: obw 65-67cm, masa 260-280g.
* ZESPOŁY: 12 zawodników + trener, asys tr, masażysta, dr; kapitanem drużyny jest inne niż Libero, tr i kap podpisują protokół meczu/ numery na koszulkach 1-18.
* GRA: W przypadku remisu 2:2 w setach, rozgrywany jest set decydujący (5-ty) do momentu uzyskania przez jeden z zespołów 15 punktów z różnicą minimum dwóch punktów/ walkower= sety 0:3 i pkt 0:25/ przy losowaniu wybierają czy chcą odbierać serw lub serwować LUB stronę boiska/ rozgrzewka 6-10min/ na pocz meczu musi być 6 zawodników/ Ustawienie: trzej zawodnicy znajdujący się wzdłuż siatki to zawodnicy linii ataku – zajmują pozycje: 4 (lewy ataku), 3 (środkowy ataku) i 2 (prawy ataku); + trzej pozostali zawodnicy są zawodnikami linii obrony – zajmują pozycje: 5 (lewy obrony), 6 (środkowy obrony) i 1 (prawy obrony)/ Ruch: zgodnie ze wskazówkami zegara!/ Linie: należą do boiska/ Kiedy dwóch (trzech) zawodników tego samego zespołu odbije piłkę jednocześnie, liczone są dwa (trzy) odbicia (z wyjątkiem bloku).
* ZAGRYWKA: raz można upuścić piłkę/ trzeba wykonać 8sek od gwizdka sędziego/
* INNE: kiwanie= odbicie piłki palcami/ Jedynie zawodnicy linii ataku mogą wykonać blok spełniony/ Blokowanie zagrywki przeciwnika jest zabronione/ 2x przerwa na odpoczynek (30 sek) i 6 zmian zawodników na set/ Podczas tej samej przerwy w grze zespół nie może zgłaszać więcej niż jednej prośby o zmianę zawodników. Jednak dwóch lub więcej zawodników może być zmienionych podczas jednej zmiany zawodników/ Zawodnik rezerwowy może wejść na boisko tylko jeden raz w secie na miejsce zawodnika z ustawienia początkowego i może być zmieniony tylko przez tego samego zawodnika, którego zmienił/ Przerwa między setami 3min/
* LIBERO: wyspecjalizowany w grze obronnej zawodników (x2); Libero nie może być w czasie pełnienia funkcji Libero kapitanem zespołu ani grającym kapitanem/ może zastępować w grze każdego zawodnika strefy obrony/ może grać wyłącznie jako zawodnik linii obrony i nie wolno mu wykonać spełnionego ataku z żadnego miejsca/ nie może zagrywać, blokować lub wykonywać próby bloku/ Zastępowanie zawodników z udziałem Libero nie jest zaliczane do regulaminowych zmian/ Liczba zastąpień jest nieograniczona, przy czym między dwoma zastąpieniami Libero musi być rozegrana wymiana zakończona (za wyjątkiem kontuzji/choroby albo rotacji wymuszonej karą). Libero może być zastąpiony tylko przez tego zawodnika, którego zastąpił wchodząc na boisko.
* KARA zółta kartka: pierwsze grubiańskie zachowanie + pkt i zagr dla przeciwnika
* WYKLUCZENIE czerwona kartka: taki musi siedzieć do końca sera w polu kar, jak wykl trenera to nie może kierować grą/ za obraźliwe zachowanie drugie grubiańskie zach.
* DYSKW ż+cz kartka: zaw musi opuścić obszar kontrolowany przez komisję do końca meczu, 1 i 2 zach agresywne i groźba, 3 grubiańskie zach.
* SĘDZIOWIE: pierwszy (siedzi po którejś str siatki, 50cm nad nią wzrok, główny decydujący, sprawdza boisko, dokonuje losowania, upomina, sankcjonuje, sprawdza i podpisuje protokół meczu), drugi (przy słupku po drugiej str od pierwszego; kontrola sekretarza, kontr przerw i czasu, sprawdza ustawienie zaw), 4x liniowy (mają chorągiewki 40x40cm, linie boczne i końcowe pilnują, dotknięcia antenki), sekretarz (siedzi za biurkiem po stronie drugiego, robota papierkowa w czasie meczu, kontrola błędów, komunikator między zaw i tr a sędziami), asys sekretarza (ogarnia Libero).
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum AWF Katowice Strona Główna -> Siatkówka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)